Petr Filip

Project Manager, System Administrator

Ahoj, jmenuji se Petr Filip a pracuji jako DBA pro IBM DB2 (z/OS) ve společnosti Kyndryl. Zároveň jsem studentem PEF Mendelu, konkrétně oboru Administrace IS/ICT (zatím haha). Od malička jsem se zajímal o nejnovější technologie a počíače, tudíž jsem se tímto směrem vydal i na střední a následně na vysokou školu. Před čtyřmi roky jsem si koupil svoje první Raspbery Pi a začal jsem na něm různě bastlit s Linuxem a webovými stránkami. Linux mě tou dobou začal opravdu bavit a začal jsem nakupovat různé servery, disky, switche a spoustu dalšího hardwaru a začal budovat svůj homelab, který jsem nazval SvetrCloud = z přezdívky petrsvetr. Ten se následně vyvíjel a právě vidíte jeho finální podobu. S kamarády jsme se rozhodli spojit síly a vybudovat skupinu, která bude schopná řešit problémy reálného IT světa - DRIE. <br>.

Petr Filip

SvetrCloud

1

Koupě prvního Raspberry Pi

V roce 2019 jsem si udělal radost Raspberry Pi 3B+ a začal jsem na něm zprovoznovat různé služby, kterým jsem v tu dobu ani při nejmenším nerozuměl. Zprovoznil jsem samba share pro sdílení fotografií, ale bylo to spíše na obtíž než k užitku.

2

Serever ze starého notebooku

Když jsem se stal v Linuxu trochu zdatnější, spusitl svůj první Docker kontejner, výkon jednodeskového počítače mi přestal dostačovat. Proto jsem vzal svůj starý notebook, nainstalovat na něj Windows Server a za pomocí Hyper-V si vytvořit 2 VMs s Debianem, na kterém jsem začal provozovat stránky petrsvetr.tech.

3

Pořízení prvního "serveru"

Server ze starého notebooku sice sloužil dobře, ale výkonově to taky nebyl žádný zázrak. Dlouho jsem hledal vhodné řešení, které má malý obděr elektřiny a poskytuje dostatek výkonu. Pořídil jsem si tedy Intel NUC, který jsem zaopatřil 16GB operační pamětí a 500GB SSD diskem. Na tomto serveru jsem provozoval všechny služby, které jsem provozoval na notebooku.

4

Boj s hypervisory

Za celou dobu mého homelabování jsem si vyzkoušel všechny možné hypervisory. Začínal jsem na VMWare ESXi, ze kterého jsem přišel na Hyper-V Server. Hyper-V Server měl řadu neduhů, tak jsem našel finální řešení v Proxmox VE.

5

Vylepšování a koupě racku

Homelab jsem neustále vylepšoval a trávil u něj více a více času. Dokoupil jsem další servery, switche, routery a další hardware. Všechno jsem umístil do racku, který jsem si pořídil. Začal jsem používat Ubuntu Server a provozovat obrovské množství služeb.

6

Migrace do cloudu

Starost o můj homelab zabrala opravdu hodně času a stroje začaly stárnout a vše bylo jaksi neefektivní. Rozhodl jsem se tedy pro to vše zmigrovat do cloudu a dát všemu nový řád a vzhled. Veškeré nutné služby jsem tedy zmigroval na OpenStack cloud a rozhodli jsme se s kamarády založit DRIE. Míra pak udělal redesign webu a aktuálně vidíte jeho nejnovější podobu.

Galerie

Image 0

Image 1

Image 2

Image 3